Fototerapia (światłoterapia)

swiatloterapiaFototerapia (inaczej światłoterapia) jest stosunkowo nową metodą stosowaną w medycynie i kosmetologii. Nieinwazyjny, prosty do przeprowadzenia zabieg wykorzystujący działanie na skórę światła w różnych kolorach. O jego bezpieczeństwie świadczy fakt, że na co dzień fototerapia jest stosowana w poważnych chorobach, takich jak łuszczyca czy egzema oraz przy trądziku młodzieńczym i różowatym.

Jak działa światłoterapia?

Leczenie światłem LED związane jest z przenikaniem odpowiedniej długości fali do wnętrza skóry, bez jej przegrzania – głębokość penetracji fali zależy od koloru użytego światła oraz od stanu naszej skóry. W trakcie zabiegu dochodzi do pobudzenia różnego rodzaju przemian biologicznych i chemicznych oraz mechanizmów transportu substancji odżywczych zachodzących na poziomie komórek. Głównym skutkiem jest dostarczenie im energii w postaci ATP, które mogą spożytkować na swoje potrzeby – to poprawia i usprawnia ich funkcjonowanie.

Wyróżniamy kilka rodzajów światła:

swiatło- światło czerwone –  zwiększa jędrność i napięcie skóry, pobudza mikrokrążenie, co powoduje zwiększony dopływ tlenu i substancji odżywczych do komórek; opóźnia powstawanie zmarszczek, przyspiesza regenerację skóry, redukuje zaczerwienienia i stany zapalne; pobudza fibroblasty skórne do syntezy kolagenu; pomaga pozbyć się obrzęków pod oczami;

- światło niebieskie – stosowane głównie przy leczeniu trądziku młodzieńczego i różowatego, ze względu na swoje działanie przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe;

- światło fioletowe – czyli inaczej światło mieszane, będące połączeniem światła czerwonego i niebieskiego – stosowane w terapii trądziku i blizn potrądzikowych;

- światło zielone – poprawia krążenie krwi i działa odprężająco;

- światło żółte – szczególnie polecany do cery zwiotczałej, starzejącej się, ponieważ pobudza syntezę kolagenu w skórze.

Zalety

re-e09Zaletą zabiegu jest jego nieinwazyjność ( nie naruszamy w żaden sposób ciągłości skóry, więc jest to zabieg bezpieczny) oraz bardzo prosty w wykonaniu. Dysponując odpowiednią aparaturą jesteśmy w stanie wykonać go same w domu. Na rynku są już dostępne wersje tego urządzenia przeznaczone do użytku domowego np. mini kombajn RE-3030, RE-3060, RE-09 czy RE-H05.  Zabiegi przy użyciu tych urządzeń trwają ok. 30 min. Po zabiegu można od razu wrócić do obowiązków dnia codziennego. Efekty widoczne są dopiero po zakończeniu kuracji, która składa się z serii ok. 30 zabiegów i trwa około 15 tyg. Warto wspomnieć, że w przypadku tego rodzaju urządzeń, do naszej skóry nie dostaje się szkodliwe promieniowanie UV, a jedynie wyselekcjonowane pasma światła, wpływające biologicznie na naszą skórę. Zabiegowi może poddać się każdy, bez względu na wiek, rodzaj czy stan skóry.

Jakie są efekty takiego zabiegu ?

Przede wszystkim nasza skóra jest dobrze odżywiona, wygładzona, sprężysta i jędrna, stany zapalne są zaleczone, a blizny i przebarwienia mniej widoczne. Fototerapia dobrze sprawdza się w przypadku rozstępów czy cellulit – usprawniając mikrokrążenie pomaga pozbyć się zalegających produktów przemiany materii komórek, toksyn i nadmiaru wody. Ponadto wspomaga leczenie schorzeń dermatologicznych wspomnianych powyżej i redukuje stany zapalne. Wpływa dodatnio na wzrost włosów. Fototerapia to również świetny sposób na poprawienie przenikania przez skórę substancji czynnych znajdujących się w maskach czy ampułkach stosowanych podczas zabiegów kosmetycznych. Dobrze sprawdzi się też podczas leczenia blizn, opryszczki, rogowacenia posłonecznego, ran czy rozszerzonych naczynek. Ponadto fototerapia jest stosowana w leczeniu bólu w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów czy reumatyzmu oraz wspomaga wzrost włosów i zapobiega ich wypadaniu.

przed_poPrzeciwwskazania.

Jak każdy zabieg, terapia światłem ma też swoje przeciwwskazania, do których należy się bezwzględnie stosować. Należą do nich :

- ciąża,
- nowotwory,
- uczulenie na światło,
- porfiria,
- padaczka,
- przyjmowanie leków ulegających fotodegradacji.

 

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.